Ndërlidhjet

BRUKSEL


Shtetet e Bashkuara sot kërkuan formalisht ndihmën e limituar të NATO-s në rast lufte kundër Irakut dhe kjo u diskutua në Këshillin e Atlantikut Verior në Bruksel.
Kërkesa përfshinë përdorimin e mjeteve sikurse avionët për vëzhgim, mbështje logjistike dhe ofrimin e trupave për ruajtjen e paqës dhe për të ndihmuar rindërtimin e Irakut pasi të fundosej regjimi i tashëm.
Kërkesa e Shteteve të Bashkuara nuk synon përzierjen direkte të asnjë anëtari të Aleancës në një sulm kundër Irakut.
Ndërkaq, ekspertët e Kombeve të Bashkuara vazhduan gjurmimin për armë të zhdukjes në masë duke vizituar pallatin kryesor të presidentit irakian Saddam Hussein në Bagdad.
XS
SM
MD
LG