Ndërlidhjet

SULEJMANI/IRAK


Komandanti i operacionit në Irak, gjenerali amerikan Tomy Franks konfirmoi se raketat e Shteteve të Bashkuara mbrëmë kanë goditur kampet e grupit militant Ansar al-Islam në veri të Irakut.
Zyrtarë kurdë nga rajoni thanë se të paktën 50 njerës janë vrarë gjatë sulmit. Grupi velerësohet të ketë nja 700 luftëtarë.
Muajin e kaluar, sekeretari amerikan i shtetit, Colin Powell e kishte quajtur Ansar al-Islam "lidhje e humbur" midis al Kaidës dhe presidentit irakian, Saddam Hussein.
XS
SM
MD
LG