Ndërlidhjet

LONDËR


Kryeministri britanik Tony Blair u zotua se Iraku pas luftës do të qeveriset nga irakenët, e jo nga Kombet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara apo Britania.
Në letrën e hapur drejtuar popullit iraken, Blair tha se punët për ndërtimin e Irakut "të ri, të lirë dhe të bashkuar" do të fillojnë sapo të përmbyset regjimi i Saddam Husseinit.
Trupat britanike do të largohen nga Iraku sa më shpejt të jetë e mundur pas përfundimit të luftimeve, ka thënë kryeministri britanik.
XS
SM
MD
LG