Ndërlidhjet

BRUKSEL


NATO dhe Bashkimi Evropian i bënë thirrje Maqedonisë të qëndrojë pran qëllimit për një shoqëri multi-etnike.
Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, George Robertson në konferencë për shtypin në Bruksel, tërhoqi vërejtjen kundër përpjekjeve për minimin e marrëveshjes së Ohrit.
Ambasadori grek në Bashkimin Evropian, vendit kryesues të radhës së BE-së tha se qëllimi i Maqedonisë për t'u integruar në Evropë kalon përmes realizimit të plotë të asaj Marrëveshje.
NATO dhe ambasadorët e BE-së kanë diskutuar çështjen me kryeministrin Branko Cërvenkovskki, i cili thotë se është i vendosur të zbatojë marrëveshjen plotësishtë.
XS
SM
MD
LG