Ndërlidhjet

JERUSALEM


Trupat izraelite varanë dy palestinezë gjatë inkurzionit në Rafah të Brezit të Gazës dhe kanë blokuar rajonin, derisa sekretari amerikan i shtetit Colin Powell u bëri thirrje dy palëve të bëjnë hapa në drejtim të paqës.
Ushtria izraelite ka cituar brenga sigurie lidhur me këte veprim, por incidenti ka ndodhur një ditë më vonë pasi sekretari amerikan i shtetit kishte kërkuar nga kryeministri izraelit, Ariel Sharon që të bëjë më shumë për ndërtimin e një ''ambienti paqë-krijues''.
XS
SM
MD
LG