Ndërlidhjet

JERUSALEM


Një femër vetëvrasëse ka shpartalluar veten me bombë në një shitore mallrash në qytetin Afula të Izraelit, duke lënë të vdekur së paku katër njerës dhe më se 40 të plagosur, thanë zyrtarët izraelitë.
Ky ishte sulmi i pestë vetëvrasës me bomba në Izrael brenda tre ditësh.
''Fatkeqësishtë nuk ka plan që shkonë drejtë paqës, por më shumë rrëke gjaku dhe terrori që vazhdojnë që nga masakra e të dielës'', ka thënë zëdhënësi i qeverisë izraelite, Raanan Gissin.
Në Uashington, presidenti amerikan George Bush tha se është i vendosur të shpie tutje procesin paqësor në Lindje të Mesme, me gjithë vargun e sulmeve vetëvrasëse me bomba kundër Izraelit.
XS
SM
MD
LG