Ndërlidhjet

PEKIN


Kina sot ka bërë thirrje për dialog me qëllim të zgjidhjes së krizës bërthamore me Korenë Veriore, duke reaguar ndaj një deklarate të Phenianit që insiston për takim dy-palësh me Shtetet e Bashkuara para se të konsideronte bisedime shumë-palëshe.
Deklarata e Koresë Veriore ishte bërë pas zotimeve të përbashkëta të presidentit amerikan dhe kryeministrit japonez në takimin e fundit se kurrë nuk do të ''gjunjëzoheshin'' para shantazheve nga tendosja bërthamore.
XS
SM
MD
LG