Ndërlidhjet

QUETA/ PAKISTAN


Autoritetet e Pakistanit kanë vendosur trupat dhe orën policore në qytetin Kueta, pas protestave të popullatës shiite që doli në rrugë pas shpërthimit në një xhami që la të vdekur së paku 10 besimtarë që ndodheshin në meshë.
Pakistani është vend me shumicë besimatarësh islamë sunit, kurse për sulmet kundër pakicës shiite rëndom janë fajsuar grupet radikale sunite.
XS
SM
MD
LG