Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld ka thënë se Uashingtoni do te përshëndeste pjesëmarrjen e Francës, Gjermanisë dhe vendeve të tjera me trupa në forcën stabilizuese shumkombëshe në Irak.
Rumsfeld gjithashtu ka thënë para ligjvënësve amerikanë se me gjithë viktimat e përditëshme amerikane në Irak, pjesa më e madhe e atij vendi është pacifizuar.
''Duket sikur egziston një përshtypje e gjërë se lojalistët e regjimit të Saddamit operojnë lirisht anembanë vendit, duke sulmuar sipas qefit forcat e koalicionit. Kjo qartas nuk është e vërtetë, pjesë të mëdha të Irakut janë stabile'', ka thënë sekretari amerikan i Mbrojtjes.
XS
SM
MD
LG