Ndërlidhjet

BAGDAT


Këshilli qeverisës i Irakut ka zgjedhur nëntë anëtarët e presidencës rrotative, ku bëjnë pjesë 5 përfaqësues të popullsisë shiite, dy sunitë dhe dy kurdë.
Këto vendime të Këshillit duhet të miratohen nga administratori civil amerikan, Paul Bremer.
Gjatë ditës forcat amerikane kanë kapur një truprojë të Sadam Huseinit dhe dy bashkëpunëtorë të tij.
Ndërkaq mësohet se prodhimi i naftës në Irak ka arritur në 1 milionë barrela në ditë.
XS
SM
MD
LG