Ndërlidhjet

TEHERAN


Kryetari iranian Mohammad Khatami thotë se vendi i tij nuk do të dorëzohet nga programi i tij bërthamor. Khatami u tha sot zyrtarëve të lartë iranianë, përfshirë edhe liderin suprem Ajatollah Ali Khamenei se Irani nuk do të heq dorë nga teknologjia bërthamore si bazë për pushtet legjitim. Khatami tha se Irani nuk dëshiron armatim bërthamor sepse përdorimin e tij ia ndalojnë "mësimet dhe morali islamik".

AMAN/JORDANI
Kryeministri i Jordanisë Ali Abul Ragheb bëri thirrje sot për tërheqje të shpejtë nga Iraku të forcave të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara. Kryeministri tha se qeevria e tij do të përpiqet deri në fund të mbrojë integritetin e shtetit irakian dhe të drejtën e irakianëve që të ushtrojnë vetëvendosjen.
XS
SM
MD
LG