Ndërlidhjet

MOSKË/PEKIN


Moska dëshironë që projekti amerikan i rezolutës së Kombeve të Bashkuara të paraqesë kohën specifike për rivendosjen e sovranitetit të Irakut dhe praninë e paqëruajtësve ndërkombëtarë, ka thënë ambasadori rus në Kombet e Bashkuara.
Ambasadori Sergei Lavrov citohet të ketë thënë se Kombet e Bashkuara duhet të tumirin një plan me ''termine të fiksuara''për rivendosjen e një qevrie legjitime në Irak.
Në Pekin u tha se Kina mbështetë Francën dhe Rusinë lidhur me tekstin e projekt rezolutës të sponzoruar nga Shtetet e Bashkuara për Irakun.
Zëdhënësi i ministrisë së jashtëme tha se Kina mbështet amandamanetet në projekt rezolutë të cilat do të përshpejtonin procesin e dhënies së sovranitetit irakianëve.
XS
SM
MD
LG