Ndërlidhjet

SIDNEJ


Shtetet e Bashkuara, Franca, Japonia dhe Australia filluan stërvitjet e përbashkëta detare në bregdetin australian për të ushtruar gjurmimin e anijeve të dyshuara për kontrabandimin e armëve për zhdukje në masë dhe materialet e ndërlidhura me to.
Stërvitjet bëhen në kuadrin e programit të prirë nga Shtetet e Bashkuara me emërin, Iniciativa për sigurinë e proliferimit.
Iniciativa është e drejtuar pjesërisht ndaj Koresë Veriore të cilën Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre e kanë akuzuar për kontrabandim të armatimit dhe materialeve tjera.
XS
SM
MD
LG