Ndërlidhjet

MOSUL


Sulltan Hashim Ahmed, ish ministri irakian i mbrojtjes gjatë regjimit të Sadam Huseinit, i cili gjendej i 27 në listën e 55 më të kërkuarve, i është dorëzur forcave amerikane në qytetin e Mosulit.
Kjo është bërë e ditur nga Daud Bagistani, që ishte ndërmjetës për dorëzimin e tij dhe është konfirmuar më pas nga shtabi i forcave amerikane në Irak.
Në të tjera zhvillime, 3 ushtarë amerikanë janë vrarë gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e një sulmi në Tikrit.
XS
SM
MD
LG