Ndërlidhjet

AMSTERDAM


Kryeministri belg, Guy Verhofstadt, ka deklaruar se vendi i tij së bashku me Francën, Gjermaninë dhe Luksemburgun po shtojnë përpjekjet për të realizuar një seli të re për forcën ushtarake evropiane, që do jetë e pavarur nga NATO-ja.
Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Adam Ereli, tha se kjo cështje mund të diskutohet gjatë takimit të së martës së ardhshme mes Sekretarit amerikan të Shtetit, Colin Powell dhe shefave të diplomacisë evropiane.
XS
SM
MD
LG