Ndërlidhjet

BRUKSEL


Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian thanë se zgjidhja e statusit final të Kosovës mund të fillojë nga mesi i vitit 2005 apo më herët, nëse më parë bëhet një "përparim i mjaftueshëm" në përmbushjen e standardeve.
Në komunikatë mirëpriten qëllimet e kreut të UNMIK-ut Harri Holkeri për caktimin e afateve lidhur me përmbushjen e "standardeve para statusit".
Deklarata "riafirmon" se qytetarët e Kosovës "shumëetnike dhe demokratike" do ta kenë vendin e tyre në Evropë pas zbatimit të plotë të rezolutës 1244.
XS
SM
MD
LG