Ndërlidhjet

JERUSALEM


Tanket dhe autoblindat izraelite u kthyen në rajonet e dy qyteteve të administrauara nga palestinezët, Nablusit dhe Ramallahut në Bregun perëndimor, pas tërheqjes së shkurtër që bën gjatë ditës.
Në Nablus një palestinez sulmoi tankun izraelit që kthehej në pozicion, por u vra në shkëmbim zjarri.
Kjo i dha fund periudhës së rrallë treditëshe pa viktima, në konfliktin 15 muajsh.
Aksionet u ndërmorën vetëm disa orë pasi zyrtarët palestinezë dhe izraelitë të sigurisë kishin vazhduar takimet për kordinim, por bisedimet nuk dhanë rezultate.
XS
SM
MD
LG