Ndërlidhjet

JANGON


Qeveria ushtarake e shtetit Mianmar, i njohur ndryshe si Burma, ka liruar pas 19 muajve arrest shtëpiak, udhëheqësen e opozitës Aung San Su Ki.
Fituesja e cmimit Nobël për paqen, San Su Ki, - për lirimin e së cilës ëstë ushtruar një presion i jazhtëzakonshëm ndërkombëtar, - gjatë një konference për shtyp me anëtarët e partisë së cilës ajo drejton, u angazhua “të bëjë gjithcka për demokratizimin e Burmës, sa më shpejt që jetë e mundur dhe në drejtimin e duhur”.
XS
SM
MD
LG