Ndërlidhjet

BELFAST


Tre policë janë lënduar në Belfast dhe një automjet u dogjë nga grupe protestuese që shtinin dhe hidhnin materje ndezëse në kuadrin e dhunës midis komuniteteve protestante dhe katolike në Irlandën Veriore.
Tensionet midis komuniteteve të atjeshme mbetën të larta me gjithë ujdinë paqësore të së Premtes së mirë të 1998-tës për t,i dhënë fund konfliktit sektar 30 vjeçar midis protestantëve dhe katolikëve në provincën e administruar nga Britania.
XS
SM
MD
LG