Ndërlidhjet

KABUL


Qeveria kalimtare e Afganistanit thotë se vdekja e një numri të madh të burgosurish taliban që ishin dorëzuar tek Aleanca Veriore vitin e kaluar është “mizori e tmerrëshme” dhe ka premtuar të hetojë rastin.
Qeveria në Kabul doli me këte deklaratë pasi Kombet e Bashkuara thanë se përfaqësuesit e sajë kishin egzaminuar qartas një varrezë masive të burgosurish talibanë.
Shtetet e Bashkuara thanë dje se i bënin trysni qeverisë afgane që të hetojnë mizoritë e raportuara.
Thirrja e Shteteve të Bashikuara vijoi raportet në revistën amerikane, “Newsweek” që thoshin se mbi 1.000 luftëtarë talibanë dhe al kaidas kanë vdekur në kontejnerë derisa transportoheshin në burg.
XS
SM
MD
LG