Ndërlidhjet

PEKIN


Presidenti kinez, Xhiang Zemin dhe gjegjësi i tij rus, Vladimir Putin, nënshkruan një deklaratë të përbashkët, përmes së cilës bënë thirrje për një gadishull korean pa armë bërthamore dhe për normalizimin e marrëdhënieve midis Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara.
Kreytarët e dy shteteve bënë thirrje gjithashtu për zgjidhje politike dhe diplomatike të krizës irakiene. Në deklaratën e përbashkët, Kina e mbështet Rusinë në luftën kundër kryengritësve çeçenë, kurse Rusia aksionet e Kinës kundër veprimtarëve myslimanë në veriperëndim të vendit.
XS
SM
MD
LG