Ndërlidhjet

Një tërmet i fuqishëm godet Kinën


Një tërmet i shkallës 7.8 të Rihterit ka goditur jugperëndimin e Kinës.

Vëzhguesit gjeologjikë të Shteteve të Bashkuara njoftuan se epiqendra e tërmetit ishte në rajonin Çeng Du.

Dridhjet e tërmetit u dëgjuan në Shangai, Tajvan, Bankok dhe Hanoi.

Ende nuk ka njoftime për viktima. Presidenti Hu Jintao tha se ekipet e shpëtimit janë përgatitur menjëherë, ndërkaq kryeministri kinez ka udhëtuar drejt rajonit të goditur.
XS
SM
MD
LG