Ndërlidhjet

Tadiç: Marrëveshja për qeverinë brenda ditësh


Presidenti serb Boris Tadiç tha se pret arritjen e marrëveshjes për krijimin e qeverisë brenda pak ditësh.

Megjithatë Tadiç ka shtuar se kushtetuta e Serbisë i ofron një periudhë kohore prej 90 ditësh për krijimin e qeverisë.

Presidenti serb tha se pret që "qeveria do ketë orientim evropian demokratik që do të mbrojë interesat kombëtare dhe parimet e drejtësisë sociale".

Partia e Tadiçit ka fituar shumicën në zgjedhjet parlamentare, por nuk ka shumicën e nevojshme për të krijuar e vetme qeverinë.
XS
SM
MD
LG