Ndërlidhjet

Scheffer: Rusia të tërheq trupat nga Abkazia


Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jaap de Hoop Scheffer tha se Rusia duhet të tërheq 400 trupat e dërguara në Abkazi për riparimin e hekurudhës atje.

Scheffer tha se vendosja e këtyre trupave "është qartësisht në kundërshtim me sovranitetin dhe integritetin territorial të Gjeorgjisë". Ai u bëri thirrje Rusisë dhe Gjeorgjisë që "shpejtë" dhe përmes dialogut të zbusin tensionet.

Rusia ka mbrojtur dërgimin e trupave duke e cilësuar "aksion humanitar".XS
SM
MD
LG