Ndërlidhjet

Irani i gatshëm të negociojë me Perëndimin


Irani tha se është i gatshëm të negociojë paketën e favoreve ekonomike të ofruar nga fuqitë e mëdha.

Paketa u ofrua në shkëmbim të mbylljes së programeve bërthamore për pasurimin e uraniumit dhe iu dorëzua Teheranit nga shefi i diplomacisë evropiane, Javier Solana, ditë më parë.

Ministri i jashtëm i Iranit gjatë qëndrimit të tij në Uganda tha se edhe pesë vendet e përhershme të Këshillit të Sigurimit plus Gjermaninë duhet të shohin seriozisht edhe ofertën e Iranit.
XS
SM
MD
LG