Ndërlidhjet

Rusi: Akuza të reja për ish manjatin e naftës


Prokurorët në Rusi kanë ngritur akuza të reja ndaj ish manjatit të naftës Mikhail Khodorkovsky.

Ekipi i tij mbrojtës tha se akuzat janë praqitur sot dhe ende nuk dihet për çfarë bëhet fjalë konkretisht. Khodorkovsky, i cili ka kontrolluar ish gjigandin rus të naftës Yokos, tani është në burg për mashtrim.

Analistët thonë se rasti i tij shënon fillimin e rritjes së kontrollit shtetëror mbi sektorin fitimprurës të energjisë në Rusi.
XS
SM
MD
LG