Ndërlidhjet

SHBA: Kazakistanit i duhen reforma


Një delegacion i Kongresit amerikan i bëri thirrje Kazakistanit që të përshpejtojë procesin e reformave para se të marrë kryesimin e OSBE-së në vitin 2010.

Delegacioni, i drejtuar nga senatori Benjamin Cardin u takua me presidentin Nursultan Nazabaev, liderët e opozitës dhe grupet për të drejtat e njeriut.

Kazakistani është zotuar se do të reformojë ligjet zgjedhore dhe do të pranojë lirinë e mediave. Cardin tha se është i nevojshëm përparim i mëtejm në këto lëmi.
XS
SM
MD
LG