Ndërlidhjet

SHBA: 6.5miliardë dollarë armë për Tajvanin


Qeveria amerikane planifikon t'i shesë armë Tajvanit me vlerë prej 6.5 miliardë dollarë. Në mesin e armëve që do t'i shiten Tajvanit janë dhe 30 helikopterë luftarakë Apaç dhe 32 nëndetëse raketore.

Pritet që Kina ta kundërshtojë marrëveshjen, meqë e konsideron Tajvanin si territorin e vetë dhe nuk mirëpret mbështetjen ushtarake amerikane për ishullin.
XS
SM
MD
LG