Ndërlidhjet

SHBA, Irak-merren vesh për praninë e trupave


Negociatorët amerikanë dhe irakianë kanë arritur një marrëveshje në parim mbi praninë e ardhshme të trupave amerikane në Irak.

Zëdhënësi i Pentagonit Geoff Morrell tha se dy qeveritë po e shqyrtojnë projekt-marrëveshjen. Ai nuk ofroi detaje.

Marrëveshja krijon bazë legale për mbetjen e trupave amerikane në Irak, pasi që të skadojë mandati i OKB-së në fund të këtij viti.

Negociatat mes zyrtarëve amerikanë dhe irakianë të nisura tash sa muaj, kanë hasur në mospajtime rreth asaj nëse duhet futur në marrëveshje afati i tërheqjes dhe nëse ligji irakian mund t'i ndjekw ushtarët amerikanë.
XS
SM
MD
LG