Ndërlidhjet

Islandë: Protesta për krizën financiare


Mbi 4000 protestues dolën në rrugët e kryeqytetit islandez, Rekjavik për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë pas krizës financiare që ka mbërthyer vendin.

Kjo është e katërta e shtunë me rradhë që protestohet. Ekonomia islandeze është prekur rëndë nga kriza bankare globale, pasi bankat janë sistemi kyç i zhvillimit të ekonomisë.

Monedha vendore ka humbur 40% të vlerës së saj që nga fillimi i vitit dhe shumë islandezë kanë humbur shuma të mëdha parash.
XS
SM
MD
LG