Ndërlidhjet

Bush i vazhdon për një vit masat ndaj Iranit


Presidenti George Bush e ka nënshkruar urdhërin për të vazhduar edhe për një vit masat e jashtëzakonshme ndaj Iranit, të cilësuara si 'Emergjenca Kombëtare'.

Shtëpia e Bardhë tha se masat vazhdohen për shkak të "kërcënimeve të pazakonshme e të jashtzakonshme për sigurinë kombëtare, politikën e jashtme dhe ekonominë e Shteteve të Bashkuara si pasojë e gjendjes në Iran".

Emergjenca kombëtare u shpall në nëntor, 1979, pasi një grup studentësh radikalë islamistë e pushtuan ambasadën amerikane në Teheran dhe mbajtën peng 52 amerikanë.

Shtëpia e Bardhë tha se marrëdhëniet SHBA-Iran ende "nuk i janë kthyer normalitetit".
XS
SM
MD
LG