Ndërlidhjet

Shkon në 1 miliardë numri i të uriturve në botë


Rritja e çmimeve të ushqimeve e ka rritur numrin e të uriturve në botë në afro 1 miliardë. Lajmi bëhet i ditur nga Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë, agjenci e Kombeve të Bashkuara.

Të njëjtat burime pohojnë s embi 40 milionë njerëz i janë shtuar gjatë këtij viti numrit të të uriturve.

Dy të tretat e të uriturve në gjithë botën jetojnë në Azi kurse në Afrikën nën Sahariane një në çdo tre persona vuajnë nga uria kronike.
XS
SM
MD
LG