Ndërlidhjet

OSBE: Kirgizia të lejojë Radion Evropa e Lirë, BBC-në


Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë u ka bërë thirrje autoriteteve në Kirgizi që të rivendosin transmetimin e programeve të Radios Evropa e Lirë dhe BBC-së.

Miklos Haraszti, përfaqësuesi i OSBE-së për lirinë e mediave, tha se pezullimi i transmetimeve do të ishte "humbje përe pluralizmin" në vend.

Autoritetet e Kirgizisë i ndëprenë transmetimet e programeve me arsyetimin se ka pasur shkelje të kontratës.

Radio Evropa e Lirë i ka mohuar akuzat.
XS
SM
MD
LG