Ndërlidhjet

Sulmuesi i George Bush gjykohet javën që vjen


Gjykimi i gazetarit irakian, Muntazer al-Zaidi, i cili i hodhi këpucët e tij presidentit amerikan, George Bush, do të fillojë më 31 dhjetor.

Gazetari akuzohet për "sulm kundër shefit të huaj të shtetit gjatë një vizite zyrtare" dhe mund të dënohet me burgim.

Al-Zaidi i hodhi të dyja këpucët e tij Bushit në konferencën për shtyp në Bagdad, më 14 dhjetor.

Më pas ka pasur protesta në Irak dhe gjetkë për lirimin e tij.
XS
SM
MD
LG