Ndërlidhjet

Kriza e gazit, delegacioni ukrainas viziton BE-në


Një delegacion i Ukrainës do t'i bëjë thirrje Bashkimit Evropian të ndërmjetsojë mosmarrëveshjet me Rusinë për furnizimin me gaz. Ministri i Energjisë, Yuri Prodan do të takojë kryeministrin e Çekisë, Mirek Topolanek, vendi të cilit morri presidencën e rradhës të BE-së. Delegacioni do të vizitojë edhe kryeqytetet tjera evropiane. Bisedimet ndërmjet Ukrainës dhe Rusisë u ndërpren pasi Moska ndërpreu furnizimin me gaz.
XS
SM
MD
LG