Ndërlidhjet

Vazhdon kriza e gazit në Evropë


Kryeministri i Rusisë, Vladimir Putin, pritet të takojë kancelaren gjermane, Angela Merkel, me të cilën do të diskutojë mosmarrëveshjet me Ukrainën, që shkaktuan ndërprerjen e furnizimit me gaz të Evropës.

Merkel deklaroi dje se Rusia është në rrezik të humbjes së kredibilitetit si furnizuese e gazit.

Takimi realizohet para bisedimeve të nesërme ndërmjet Putinit dhe kryeministres së Ukrainës, Yulia Tymoshenko.

Mosmarrëveshjet ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës kanë vështirësuar furnizimin me gaz të Evropës.
XS
SM
MD
LG