Ndërlidhjet

Erdogan: Synojmë integrimin në BE


Kryeministri i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan tha se prioritet kryesor i vendi të tij është integrimi në Bashkimin Evropian. Gjatë një vizite në Bruksel ai deklaroi se shpreson se këtë vit procesi i integrimit do të bëjë një hap para. Turqia filloi bisedimet e anëtarësimit më 2005 mirëpo disa vende të BE vënë në pikëpyetje perkushtimin e saj për hyrjen në bllok. Bashkimi Evropian i bënë thirrje Ankarasë të shpejtojë reformat që do të përmirësonin lirinë e shprehjes, të drejtat e minoriteteve dhe zvogëlimin e ndikimit të ushtrisë në politikë.
XS
SM
MD
LG