Ndërlidhjet

Turqi-BE, mendim të njëjtë për Nabukon


Bashkimi Evropian dhe Turqia kanë rënë dakord për nevojën e një transportuesi të gazit drejt Evropës.

Kryeministri turk Rexhep Taip Erdogan tha se Ankaraja do t'i japë "mbështetje të plotë, gjatë gjithë kohës" projektit Nabuko. Ky projekt synon të importojë gazin nga Azia Qëndrore drejt Evropës duke anashkaluar Rusinë.

Erdogan gjatë ditës kishte kërcënuar Bashkimin Evropian se do të rishihte mbështetjen për Nabukon nëse procesi i integrimit të Turqisë mbetej i bllokuar.
Turqia filloi bisedimet për anëtarësi në BE në vitin 2005, por ato kanë mbetur të bllokuara për shkak të kundërshtimit të Qipros.

Erdogan po zhvillon të parën vizitë në Bruksel gjatë katër viteve të fundit.
XS
SM
MD
LG