Ndërlidhjet

Obama: Zgjedhjet në Irak ishin paqësore


Po vazhdon numërimi i votave në Irak pas zgjedhjeve lokale të cilat u mbajtën në kushte relativisht të qeta. Rreth 15 milion njerëz morrën pjesë në votime për zgjedhjen e këshillave të 14 nga 18 provinca të Irakut. Kryeministri Nuri Al Maliki tha se mbajtja e zgjedhjeve është fitore për tërë irakianët.
Kombet e Bashkuara gjithashtu mirëpriten votimet derisa presidenti amerikan, Barak Obama uroi irakianët për mbajtjen e zgjedhjeve të cilat ai i quajti domethënëse dhe paqësore. Obama tha se ato ishin një hap përpara nga irakianët në marrjen e përgjegjësive për të ardhmën e tyre.
XS
SM
MD
LG