Ndërlidhjet

SHBA-të me ambasadë të re në Serbi


Departamenti i Shtetit ka nënshkruar me një kompani amerikane kontratën prej 117 milionë dollarësh për ndërtimin e ambasadës së SHBA-ve në Serbi.
Ambasada aktuale amerikane në Serbi u dogj dhe u bastis gjatë protestave të dhunshme në Beograd pas pavarësisë së Kosovës.

Sipas burimeve zyrtare ambasada që duhet të përfundojë deri në vitin 2011 ofron një vend të sigurt pune për 400 punonjësit e saj.

Presidenti serb Boris Tadiç tha se dëshironte të niste një kapitull të ri në marrëdhëniet me SHBA-të.
XS
SM
MD
LG