Ndërlidhjet

Dita e dytë e samitit të NATO-s


Strasburg, 4 prill 2009.
Strasburg, 4 prill 2009.
Në Strasburg të Francës u mbajt takimi formal i Këshillit të NATO-s në nivel të shefave të shteteve anëtare. Për herë të parë në këtë samit marrin pjesë, si anëtare të reja, Republika e Shqipërisë dhe Republika e Kroacisë.Ndër temat e diskutimeve sot, dominoi e ardhmja e Aleancës, koncepti i ri strategjik, raportet e NATO-s dhe Perëndimit me Rusinë, si dhe Afganistani.

Po ashtu, temë ishte edhe zgjedhja e sekretarit të përgjithshëm të Aleancës, që do të zëvendësojë sekretarin e tashëm, Jaap de Hoop Scheffer, të cilit i skadon mandati në korrik.


Samiti i NATO-s
Ju lutem prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:56 0:00
XS
SM
MD
LG