Ndërlidhjet

Korea Veriore nuk dëshiron bisedime bërthamore


Korea Veriore ka paralajmëruar sot se ndërpret negociatat me gjashtë fuqitë e mëdha dhe se do të vazhdojë zhvillimin e programit bërthamor, ka bërë të ditur agjencia shtetërore KCNA.

Këtë vendim, Korea Veriore e ka marrë një ditë pasi KS i OKB-së e ka dënuar lansimin e raketës verikoreane.

Penhiani zyrtar e ka refuzuar kategorikisht vendimin e KS-së, duke thënë se nuk do të ketë më bisedime me gjashtë fuqitë e mëdha.

Japonia i ka bërë thirrje Koresë Veriore që të pranojë deklaratrën e KS-së dhe të vazhdojë negociatat për programin e saj bërthamor.
XS
SM
MD
LG