Ndërlidhjet

Aso: Bota të bashkohet për mosproliferimin


Kryeministri i Japonisë Taro Aso sot ka bërë thirrje që bota të bashkohet në përpjekjet për mospërhapjen e armëve bërthamore.

Duke folur në samitin BE-Japoni që u mbajt në Pragë, Aso tha se aktivitetet bërthamore të Kinës dhe të Koresë së Veriut e kanë dëmtuar sigurinë në Azi.

Kryeministri japonez iu referua lansimit të fundit të raketës verikoreane dhe modernizimit të arsenalit bërthamor të Kinës.
XS
SM
MD
LG