Ndërlidhjet

Putin - Erdogan bisedojnë për energjetikën


Takimi i sotëm ndërmjet kryeministrit turk, Recep Tayyip Erdogan, dhe atij të Rusisë, Vladimir Putin, pritet të ketë në fokus të diskutimeve çështjet e energjetikës.

Sekretari për media i kreut të ekzekutivit rus, Dmitry Peskov, tha se të dy udhëheqësit pritet të diskutojnë çështjet me interes për përfshirjen e Rusisë në konstruktimin e centralit nuklear në Turqi.

Takimi vjen një ditë pasi që monopoli rus i gazit - Gazprom nënshkroi marrëveshje me kompanitë në Itali, Greqi, Serbi dhe Bullgari me qëllim të zhvillimit të gazsjellësit jugor drejt Evropës Perëndimore. Gazsjellësi do të transportonte gazin e Rusisë përmes Detit të Zi duke tejkaluar Ukrainen. Turqia është një pjesëmarrëse kyqe në projektin tjetër të ndarë, Nabucco, i cili do të transportonte gazin e rajonit të Kaspik-ut drejt perëndimit duke tejkaluar Rusinë.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG