Ndërlidhjet

Obama: Ambiciet e Phenianit - "kërcënim për paqen"


Presidenti amerikan Barak Obama ka deklaruar se ambiciet bërthamore të Koresë Veriore janë “kërcnim për paqen”. Në kumtesë pohohet se testimi bërthamor i Koresë Veriore paraqet shkelje të së drejtës ndërkombëtare.
“Këto aktivitete, ndonëse nuk befasojn duke pasur parasysh deklarimet dhe veprimet e deritashme, janë shumë brengosëse për të gjitha vendet”, konstaton Obama dhe shton se kërcnimi i Penhianit kërkon reagim të bashkësisë ndërkombëtare.
Sipas fjalëve të presidentit amerikan, “përpjekja e Koresë Veriore për të zhvilluar armatim bërthamor dhe program raketor balistik, paraqet kërcnim për paqen dhe sigurinë botërore”.
XS
SM
MD
LG