Ndërlidhjet

Afganistan: Vriten dy ushtarë amerikanë


Zyrtarë të Shteteve të Bashkuara dhe të Afganistanit thanë se dy ushtarë amerikanë janë vrarë dhe gjashtë vetë janë plagosur nga sulmi me raketa në Bagram, bazën kryesore ushtarake amerikane në Afganistan.

Agjencia AP citoi zëdhënësen Kristina Sidenstrajker të ketë thënë se në mesin e të plagosurve janë katër ushtarakë dhe dy civilë.

Kabir Ahmad, zyrtar më i lartë qeveritar në Bagram, tha se dy raketat u shkrepën në bazë mëngjesin e sotëm.

Sulmi në Bagram, e cila ndodhet rreth 40 km në verilindje të Kabulit, supozohet të jetë vepër e militantëve talibanë.
XS
SM
MD
LG