Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

SHBA dhe Rusia diskutojnë START-in


Shtetet e Bashkuara dhe Rusia do të zhvillojnë këtë javë, në Gjenevë, një raund bisedimesh dyditore për zëvendësimin e traktatit për reduktimin e armëve bërthamore, të njohur si marrëveshja START.

Rusia u shpreh e gatshme për të thelluar reduktimin e armëve bërthamore, nëse SHBA braktis planet për të ndërtuar një mburojë të mbrojtjes raketore në Evropën lindore.

Traktati START, i nënshkruar më 1991, skadon më 5 dhjetor të këtij viti dhe të dyja palët shpresojnë të krijojnë një pakt të ri para se presidenti amerikan, Barak Obama, të arrijë për vizitë në Moskë, në muajin korrik.
XS
SM
MD
LG