Ndërlidhjet

Vritet një zyrtar i ushtrisë britanike


Një zyrtar i lartë i ushtrisë britanike si dhe një tjetër ushtar amerikan janë vrarë nga talebanët në Afganistan, ndërsa po ashtu dyshohet edhe për një ushtarë të kidnapuar.

Ministria britanike e Mbrotjes ka bërë të ditur se nënkoloneli Rupert Thorneloe dhe një tjetër ushtar u vranë të mërkurën, kur automjeti i tyre u godit nga një bombë, rrugës për në provincën Helmand të Afganistanit jugor.

Ushtria amerikane ka njoftuar se operacioni në këtë zonë ka filluar dje, në orët e hershme të mëngjesit, ndërsa në ofensivë janë të përfshirë 4 mijë ushtarë dhe 650 policë si dhe ushtarë të Afganistanit.
XS
SM
MD
LG