Ndërlidhjet

Kadirov mohon akuzat për vrasjen e Estemirovas


Presidenti i Çeçenisë, Ramzan Kadirov, ka hedhur poshtë akuzat se qëndron prapa vrasjes së aktivistes ruse për të drejtat e njeriut, Natalia Estemirova.

Ditë më parë, kreu i grupit për të drejtat e njeriut- Memorial, Oleg Orllov, akuzoi Kadirovin për vrasjen e Estemirovas.

Përmes një deklarate, Kadirov tha se i ka kërkuar Orllovit të tërheq këtë akuzë, të cilën ai e ka cilësuar si “jo etike” dhe “fyese”.

Estemirova u rrëmbye, të mërkurën, në Grozni dhe u gjet e vrarë pas disa orëve në Ingusheti.


XS
SM
MD
LG