Ndërlidhjet

KB: Ka pohime se Irani ka torturuar protestuesit


Raportuesi special i Kombeve të Bashkuara tha se beson që do të hetohen pohimet se protestuesit e arrestuar iranianë u janë nënshtruar torturave për t’u rrëfyer.

Manfred Novak tha se ka evidentuar më shumë se 300 raste që pretendojnë për torturë dhe keqtrajtim të të burgosurve pas rizgjedhjes së presidentit Mahmud Ahmadinexhad në qershor.

Novak tha se akuzat kanë të bëjnë me “rrahje, shok elektrik, si dhe presione fizike dhe psikike që synonin të nxjerin rrëfime për sjellje kundër qeverisë”.
XS
SM
MD
LG